shishe 2jedare.1تعویض پنجره قدیمی (6)

 

یکی از محصولات شرکت فاراد پنجره تولید شیشه دوجداره تمام صنعتی با تزریق استاندارد گاز آرگون می باشد. امروزه این سوال در بین اکثر مصرف کنندگان عزیز پیش می آید که آیا شیشه دوجداره ای که از یک تولید کننده تهیه و خریداری کرده اند آیا گاز آرگون در آن تزریق شده است یا خیز؟

-شیشه های تولیدی فاراد پنجره همگی از شیشه های فلوت گرید A تولید کارخانجات شیشه سازی قزوین و کاوه فلوت می باشد.

-نوع اسپیسر بین دوجداره ، اسپیسر یکپارچه با قابلیت خم شدن در گوشه ها می باشد، با سوراخ های استاندارد جهت کارای بهتر سیلی کاژل.

-چسب اولیه شامل بوتیل استاندارد می باشد که بصورت تزریقی در بین اسپیسر و زیر هر دو لایه شیشه توسط دستگاه تزریق می گردد. نقش بوتیل و نوع آن در عایق بندی شیشه دوجداره و عدم خروج گاز آرگون تزریقی در شیشه دوجداره بسیار مهم می باشد.

– چسب ثانویه مورد استفاده در تولید محصولات شیشه دوجداره فاراد پنجره ، چسب پلی سولفاید می باشد که توسط دستگاه در اطراف دو شیشه ها در حاشیه شیشه  دوجداره تزریق می گردد. نقش و نوع چسب پلی سولفاید هم در عایق بودن شیشه و عدم بخارزدگی و خروج گاز ارگون بسیار مهم می باشد. جنس جسب پلی سولفاید بعد از خشک شدن باید بصورت لاستیک نرم در آید و با دست تکه تکه نشود و حالت خشک و استخوانی هم نداشته باشد. ضخامت استاندارد جهت چسب پلی سولفاید در حاشیه شیشه دوجداره باید ۴ میل از هر طرف باشد، بطوریکه وقتی از نمای روبه رو به شیشه دوجداره نگاه می کنید یک حاشیه سیاه رنگ یکدست و بدون کچلی دور تا دور شیشه دوجداره به ضخامت ۴ میلی متر دیده شود.

-سوپاپ های گاز بهتر است در گوشه ها و یا به فواصل ۴ سانتی متری از کنج ها جهت تزریق گاز آرگون  در بالا و پایین شیشه دوجداره تعبیه شده باشد. تزریق گاز باید بصورت کاملا استاندارد صورت پذیرد و با توجه به محل ارسال سفارش شیشه دوجداره باید فشار و مقدار ان بسته به فشار محیط نصب بالانس شود. بطور مثال با توچه به اینکه در مناطق ساحلی و هم سطح دریا با توجه به بالا بودن فشار هوا ،حتما جهت جلوگیری از شکست شیشه در اثر فشار بالای محیط ، میزان تزریق گاز باید به حداکثر برسد. و این میزان در مناطق کوهستانی با توجه به کاهش فشار هوا باید به حداقل برسد.

با توچه به مطالب گفته شده در بالا و خصوصیات گفته شده جهت شیشه دوچداره استاندارد می توان با اطمینان خاطر گفت که اگر شیشه دوجداره دقیقا مطابق با شرایط فوق تولید گردد، گاز آرگون بصورت کاملا استاندارد در آن تزریق شده است و وجود آن قطعی می باشد. در ادامه مطلب تشخیص وجود گاز ارگون آورد شده است.

-تولید شیشه دوجداره باید تماما با ماشین های مکانیزه تولید صورت پذیرد تا شیشه دوجداره بصورت کاملا استاندارد تولید گردد.

جهت سفارش می توانید با واحد فروش فارد پنجره ۲۲۸۹۵۳۳۴ تماس حاصل فرمایید. 

در ذیل بطور مختصر مشخصات شیشه دوجداره فاراد پنجره آورده شده است:

با توجه به اینکه شیشه مهمترین بخش یک پنجره UPVC میباشد و ۸۰ درصد مساحت یک پنجره را در بر میگیرد ، نقش بسیار مهمی را در عایق صوت و تیادل حرارتی در پنجره شما ایفا می کند. از اینرو شرکت فاراد پنجره با تولید شیشه های کاملا صنعتی به صورت :

۱- شیشه های گریذ A  تولید کارخانجات قزوین و کاوه فلوت

۲- استفاده از اسپیسرهای یکپارچه

۳- تزریق سیلی کا ژل درون اسپییسر های آلومینیومی جهت گرفتن رطوبت بین دوجدار

۴- استفاره از چسب پلی سولفاید خارجی و چسب بوتیل خارجی در آب بندی اولیه و ثانویه شیشه های دوجداره

۵- تزریق گاز آرگون بصورت استاندارد با توجه به محل نصب شیشه

 

در تمام محصولات خود از شیشه های کاملا صنعتی استفاده می نماید تا پنجره تولید شده کاملا عایق صوت و حرارت باشد.

 

آیا می دانید گرمای بسیاری در خانه شما تلف میشود؟ در یک خانه معمولی ۲۵% گرما از طریق دیوارها و حدود ۴۰% از طریق پنجره ها تلف می شود.

از آنجایی که شیشه فی النفسه قادر به هدایت گرما و سرما بین دو محیط می باشد، بنابراین پنجره ها در هر ساختمان مهمترین نقاط انتقال دهنده دمای فضای خارج به محیط داخل محسوب می گردند.

مسئله ای که امروزه مهندسین معمار در طراحی و اجرای واحد های ساختمانی با آن روبرو می باشند حفظ گرمای محیط ساختمان در زمستان و سرما و برودت فضای داخل در تابستان می باشد.

ویژگی مهم شیشه دوجداره عایق بودن آن است. منطق فیزیکی عملکرد شیشه دو جداره بسیار ساده است. همان طور که ذکر شد شیشه عایق حرارتی بسیار خوبی است.این بدان معناست که در یک روز سرد زمستانی یک شیشه تک جداره مقدار قابل توجهی از گرمای داخل منزل را به خارج هدایت میکند. به همین ترتیب در یک روز گرم تابستان شیشه تک جداره به آسانی گرمای محیط بیرونی را به داخل آورده و درنتیجه باعث افزایش دمای درون ساختمان می شود.

شیشه دو جداره

هوا و گاز هدایت کننده حرارتی ضعیف تری هستند.هوا یا گاز موجود مابین دو جداره شیشه باعث عدم تبادل حرارت محیط بیرون و داخل شده و محل سکونت شما را در تابستان خنک و در زمستان گرم نکاه می دارد. استفاده از شیشه دوجداره موجب کاهش اتلاف انرژی به روش رسانش شده و به سبب فاصله بین دو جداره میزان انتقال انرژی به روش جا بجائی نیز فوق العاده اندک است.

تفاوت خاصیت عایق بودن شیشه های تک جداره و دو جداره بسیار قابل ملاحظه می باشد.
به موازات افزایش بهای انرژی همه در تلاش و کوشش جهت صرفه جوئی در مصرف آن و طبعا کاهش مبلغ صورت حساب حامل های انرژی هستند.استفاده از شیشه های دوجداره منجر به کاهش قابل ملاحظه هزینه های انرژی می گردد. با وجود قیمت بیشتر شیشه دوجداره نسبت به تک جداره به سبب صرفه جویی در هزینه های مصرف انرژی در مدت زمان کوتاهی این تفاوت قیمت جبران خواهد شد.

به همین دلیل در معماری مدرن استفاده از پنجره های عایق و نصب شیشه های دوجداره بر روی آن به امری رایج بدل گردیده است.

تکنولوژی تولید شیشه دوجداره صنعتی:

در ساختار شیشه دو جداره ، دو لایه شیشه توسط یک لایه پروفیل آلومینیومی از هم جدا میشوند.
ساختار فوق به واسطه چسبهایی مخصوص تبدیل به مجموعه ای یکپارچه شده و داخل فریم پنجره قرار می گیرد. در داخل پروفیل آلومینیومی مواد رطوبت گیر قرار می گیرد تا فضای داخل کاملا خشک باشد. فضای داخلی بین دو شیشه با هوا ی خشک یا یک گاز بی اثر( مانند آرگون ) پر می شود.
گزینه های متعددی برای انتخاب شیشه و نوع گاز وجود دارد. با انتخاب صحیح اجزا شیشه دوجداره میتوان از قابلیتهای چند گانه انواع شیشه ها مانند ایمنی ،کنترل نور، انرژی و صوت به طور همزمان استفاده کرد. در نمودار ذیل انواع شیشه های دوجداره از نظر تفاوت در عایق بودنشان در برابر صوت با یکدیگر مقایسه شده اند. همانطور که در نموداردیده میشود بهترین عملکرد را از نظر عایق صوتی شیشه دوجداره ای را دارد که یک جدار آن و یا هر دوجدار آن شیشه لمینیتی با PVB عایق صوت تشکیل شده باشد. جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله تولید شیشه های دوجداره صنعتی و شیشه های low-e در بخش مقالات سایت فاراد پنجره مراجعه نمایید.

شیشه دو جداره

مواد اصلی تشکیل دهنده شیشه عبارتند از: کربنات سدیم سنگین، سنگ آهک و سیلیس .
واژه شیشه فلوت به معنای شیشه بدون موج و کاملاً صاف از آنجا نشات میگیرد که پس از بیرون آمدن شیشه از کوره به منظور مسطح نمودن و ضخامت سازی، شیشه بر روی حوضچه مذاب قلع شناور میگردد و به اصطلاح تبدیل به شیشه فلوت میشود.
استفاده از شیشه توسط رومی ها در حدود هزارسال قبل از میلاد مسیح رایج بوده است و استفاده عمومی از آن نیز به حدود ۲۰۰ سال قبل باز میگردد که از آن زمان شیشه ها به صورتهای مختلف وارد زندگی عموم مردم گردیدند.
در سال ۱۸۶۵ میلادی صاحب یک مغازه شیشه فروشی در شهر نیویورک با ابتکار خویش حق ثبت و امتیاز بهره برداری از شیشه های عایق دوجداره، غیر قابل نفوذ را در ایالت متحده بدست آورد.
اهمیت شیشه
مقدار نور و انرژی که بین ساختمان و فضای اطراف در جریان است تاثیر قابل توجهی برزیبایی فضا، آرامش ساکنین و هزینه های سرمایش و گرمایش دارد با شناخت صحیح نور، انرژی و تابش میتوان با انتخاب شیشه مناسب فضای کنترل شده و دلنشینی را برای ساکنین ایجاد نمود و درعین حال از ورود پرتوهای مضر به ساختمان جلوگیری کرد.
با توجه به گسترش روز افزون معماری نوین ، استفاده از انواع شیشه های پوشش دار رنگی رفلکس افزایش یافته است .

نور خورشید از سه طیف اصلی تشکیل شده است:
۱- ماوراء بنفش
تابش بلند مدت این پرتو موجب تغییر رنگ اجسام از جمله پرده، فرش و … می شود. به این منظور جهت جلوگیری از تابش این طیف باید به ضریب عبور اشعه ماوراء بنفش از شیشه توجه نمود .
۲- نور مرئی
ورود نورمرئی به منزل بصورت کنترل شده موجب دید صحیح چشم جهت مشاهده اجسام میگردد. میزان تابش تحت عنوان روشنایی مطرح میگردد. جهت تنظیم حداکثر و حداقل میزان روشنایی می بایست به ضریب عبور نور مرئی از شیشه و همچنین ضریب بازتابش نورمرئی توجه داشت.
۳- مادون قرمز
مادون قرمز آن بخش از انرژی خورشیدی است که بصورت حرارت احساس میشود. تقریباً دو سوم از انرژی ورودی و خروجی از راه پنجره بصورت تابش در طیف مادون قرمز جریان می یابد. در مناطق گرمسیر و پر آفتاب تابش این طیف از نور به داخل ساختمان موجب افزایش سریع دما میشود. این پدیده بار سنگینی را به سیستم خنک کننده ساختمان تحمیل نموده و سبب افزایش مصرف انرژی میشود، به همین ترتیب بخش قابل توجهی از گرمای درون ساختمان در مناطق سردسیر با همین طیف از راه پنجره ها به بیرون تابیده می شود. با انتخاب ترکیب مناسبی از انواع شیشه رنگی، رفلکس، لمینیت و دوجداره می توان جریان نور و ورود و خروج انرژی از ساختمان را کنترل نمود و آرامش ساکنان آن را تامین نمود.

انواع شیشه:
شیشه های رنگی : این شیشه ها در مقایسه با شیشه های معمولی بخش بیشتری از نور را جذب و می کنند و قسمت کمتری را از خود عبور می دهند .
شیشه های رفلکس : این شیشه ها بخش بیشتری از طیف های مختلف نور را باز می تابانند و در کنترل ورود و خروج نور و انرژی بسیار موثر می باشند. در انتخاب شیشه رفلکس باید به محدودیت های آن از جمله آیینه ای بودن آن در شب از سمت داخل نیز توجه نمود .
شیشه های Low-e : این شیشه ها پرتوهای گرمازای مادون قرمز را بازتاب نموده اما نورمرئی را از خود عبور می دهند . در مناطق گرمسیر انتخاب این نوع شیشه سبب جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی داخل ساختمان به بیرون می گردد .
شیشه های Laminate: این نوع شیشه مانع عبور ۹۹ % از پرتو های ماوراء بنفش می شود و همزمان نورمرئی و مادون قرمز را از خود عبور میدهد .
اساس شیشه های دوجداره برمبنای ایجاد یک فضای داخلی پر از هوای خشک و یا استفاده از یک گاز بی اثر مانند گاز آرگون بین دو یا چند صفحه شیشه ای است که لبه ها یا درزهای آن هوابندی شده است و فضای بین آنها با مواد خشک کننده ای مانند سیلیکاژل پر می شود. با توجه به پایین بودن ضریب انتقال حرارت در شیشه های دو جداره استاندارد میزان انتقال گرما و سرما کاهش یافته و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی جهت تامین سرمایش و یا گرمایش محیط داخل ساختمان میگردد. مقدار ضریب انتقال حرارت رابطه مستقیم با فاصله دو جدار شیشه از یکدیگر داشته و با استفاده از گازهای تزریقی بی اثر (آرگون، گزنون و …) بین دوجداره، انتقال حرارت نیز کمتر می گردد.
یک شیشه لمینت دوجداره رفلکس عایق ترین حالت شیشه دو جداره می باشد .
اگرجداره رفلکس در شیشه های دوجداره به سمت خارج ساختمان قرار گیرد تابش آفتاب و در نتیجه گرما را در همان ابتدا بازتاب می دهد و از گرم شدن هوای میان دوجداره خودداری می نماید . بسته به میزان درخواست ورود نور یا گرما در شهرهای مختلف می توان در هنگام نصب جداره رفلکس شیشه های دوجداره را به سمت خارج یا داخل ساختمان قرارداد .

ویژگی های اصلی شیشه دوجداره:

کاهش اتلاف انرژی
جلوگیری از تشکیل بخار در بین دوجداره
ایمنی بیشتر نسبت به پنجره با شیشه تک جداره

شیشه های دوجداره صنعتی با کنترل جریان انرژی، اتلاف انرژی بین داخل و خارج ساختمان را تا ۵۰% کاهش می دهند .
درصورت استفاده از شیشه های دوجداره و پنجره های عایق، می توان در ازای هر مترمربع شیشه دوجداره به میزان ۴۰ متر مکعب گاز در سال صرفه جویی نمود. سطح خارجی شیشه در پنجره های با شیشه تک جداره در زمستان بسیار سرد میشود و این سرما، هوای اطراف خود را به نقطه شبنم میرساند و سبب بروز قطرات آب بر روی شیشه می شود. در صورت استفاده از شیشه دوجداره سطح شیشه داخلی آن به اندازه ای سرد نمی شود که هوای اطراف خود را به نقطه شبنم برساند، پس تعرق بر روی شیشه صورت نمی گیرد. استفاده از شیشه دوجداره سبب کاهش بروز این پدیده(تعرق شیشه) و به طبع آن پیشگیری از رطوبت زدگی و پوسیدگی اطراف پنجره ها میشود.
همچنین با استفاده از شیشه دوجداره در صورت شکستن شیشه خارجی خطری برای ساکنین بوجود نمی آید وشیشه داخلی از ورود خرده شیشه ها به فضای زندگی جلوگیری می کند. همچنین با شکستن شیشه داخلی شیشه خارجی مانع از ریختن آن به محیط بیرون می شود .
شیشه های دو جداره ( با شیشه های ۴ و ۶ میلیمتری ) در کاهش میزان شدت صوت بیشتر توصیه می شوند.

شیشه های دوجداره عایق بسیار خوب صدا هستند و با کاهش نفوذ آلودگی های صوتی محیط به درون ساختمان، فضایی آرامش بخش برای ساکنان فراهم می آورند. علاوه بر آن در شیشه های دوجداره، با انتخاب مناسب لایه های شیشه می توان مقاومت در برابر زلزله و پرتو های مضر خورشید را به میزان مناسبی افزایش داد؛ و از نفوذ عوامل مزاحم حتی تا حد ورود گلوله های رگبار ژ۳ نیز جلو گیری نمود و با توجه به امنیت و تنوع یراق آلات پنجره های دوجداره امن ترین محیط ممکن را بوجود آورد .

عایق بودن در برابر صدا
سکوت و آرامش در خانه باعث ارتقا کیفیت زندگی می گردد . وجود حفره های خالی در پروفیل های یو پی وی سی باعث شده تا علاوه بر سبکتر شدن سازه ، پنجره مانند یک عایق طبیعی عمل کند . با توجه به تحقیقات انجام شده در صورت استفاده از پروفیل استاندارد و شیشه های دو یا سه جداره جداره مناسب می توان شدت آلودگی صوتی را از ۴۰ تا ۷۵ دسی بل کاهش داد .

ضخامت های رایج در جداره های مختلف شیشه ۴ و ۶ میلیمتر بوده و رنگ های متداول ، فلوت ساده ، برنز، دودی ، سبز ، نقره ای ، آبی ، طلائی و … می باشد
از دیدگاه باز تابش نیز شیشه ها دارای انواع ساده و رفلکس می باشند .
از شیشه های ویژه می توان به شیشه های سند بلاست ، شیشه های اسید شوی ، شیشه های سکوریت (نشکن) ، شیشه های لمینیت ، شیشه ها ضد سرقت ، ضد انفجار ، شیشه های ضدگلوله ، شیشه های خم ، شیشه های طرح دار و شیشه هایی با ضریب انتقال حرارت پایین (LOW-e) اشاره کرد .

در یک پنجره انتخاب نوع شیشه از اهمیت خاصی برخوردار است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی پنجره ها زیباتر شده اند و با توجه به خواص ویژه و کاربردی گوناگون
آنها در ساختمان، شیشه هایی تولید شده است که اتلاف انرژی را به حداقل رسانده اند.
پنجره ها انرژی را از چهار طریق انتقال میدهند :
انتقال گرما به سطح سردتر (Conduction)
انتقال گرما به هوای اطراف (Convection)
بازتابش (Radiation)
انتقال دائم حرارت از درز و لاستیکهای کنار پنجره (Air Leakage)

امروزه با تکنولوژی بکاررفته در تولید درب و پنجره های دوجداره و به واسطه لایه گذاری های خاص و استفاده از شیشه هایدوجداره ، میزان ورود نور، گرما و صدا به محیط زندگی کنترل شده و از رنگ پریدگی فرش، موکت و اثاثیه منزل جلوگیری می گردد .

اختراع شیشه دوجداره بی شک یکی از مهمترین تحولات صنعت ساختمان بوده است . استفاده بهتر از نور خورشید و هم زمان با آن کنترل کامل نور،گرما ، سرما ، صدا از مزیت های اصلی این نوع شیشه است . شیشه دوجداره با جلو گیری از تبادل حرارتی صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های خرید تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان بوجود می آورد.
در بلند مدت شیشه های دوجداره هزینه های انرژی و راهبری ساختمان را نیز کاهش میدهد.درهوای سرد تعرق در سطح شیشه ها در داخل ساختمان ، علاوه بر کاهش وضوح دید، آسیب ها و خسارت جدی به مصالح ساختمانی اطراف پنجره ها وارد آورده و سبب کاهش رطوبت موجود در داخل ساختمان نیز می گردد.