صرفه جویی در مصرف انرژی با استفاده از پنجره های دوجداره یو پی وی سی :
فاکتور آسایش به عنوان پوسته سوم هر فرد محسوب می شود . ما ۹۰ درصد از عمرمان را در اتاق های بسته سپری میکنیم و لذا یک محیط سالم با آب و هوای مناسب در محیط داخل برای سلامتی ما ضروری است .

پنجره ها فاکتور آسایش مهمی محسوب می شوند چراکه تاثیر به سزایی بر هوای داخل اتاق و تعادل انرژی دارند . پنجره های دوجداره یو پی وی سی استاندارد راه حل مناسبی برای ساختمان های جدید و قدیمی محسوب می شوند .

پنجره های دوجداره یو پی وی سی استاندارد  با شیشه های دو یا سه جداره بهترین پاسخ به نیازهای ما خواهند بود و همان محیط مناسب دلخواه را فراهم خواهند آورد .

از مزیت های استفاده از پنجره های دوجداره یو پی وی سی استاندارد دو جداره ، امکان استفاده از پنجره هایی در سایز بزرگ  میباشد. عایق بودن بالای پنجره های دوجداره یو پی وی سی استاندارد امکان بهره برداری بیش از ۴۰ درصد سطح شیشه را به ما می دهد . در عین حال تبادل انرژی همانند پنجره عادی خواهد بود و لذا هزینه گرمایش ( یا سرمایش) یکسان است .

پنجره دوجداره ازگل

خانه با پنجره های دوجداره یو پی وی سی استاندارد ، سرمایه گذاری پایدار:

یک خانه جدید با پنجره  دوجداره یو پی وی سی استاندارد در فصل زمستان و تابستان ، دمای مطلوب و ثابتی را بدون استفاده از سیستم های گرمایش یا تهویه معمول خواهد داشت . در اینجا استفاده از حرارت تولید شده توسط تابش خورشید و یا وسایل و تجهیزات مختلف مطلوب می باشد چراکه یک خانه محافظ انرژی تنها به ۱۰ درصد از انرژی لازم برای گرم کردن یک خانه معمولی نیاز دارد .

میزان گرمای مورد نیاز جهت گرم کردن یک خانه با پنجره های دوجداره یو پی وی سی ، ۱۰ وات به ازای هر مترمربع است . در نتیجه برای یک اتاق سی متر مربعی به ۳۰۰ وات گرما نیاز است .

برای نمونه یک شمع کوچک ( از نوع شمع هایی که در زیر ظرف قرار داده می شوند تا غذا را گرم نگه دارند ) ، ۲۰ وات گرما تولید می کند . این بدان معناست که برای گرم کردن یک فضای ۳۰ مترمربعی در یک خانه محافظ انرژی تنها به ۱۰ عدد شمع نیاز است .

photo1

بهره برداری بهینه از مصرف انرژی به دو پارامتر بستگی دارد :

۱- اجتناب از تلفات گرمایی

۲- حفظ انرژی بیشتر
عایق بندی درست و مناسب نقش مهمی در تلفات انرژی دارد . با استفاده از پنجره های دوجداره یو پی وی سی  می توان ۹۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و لذا میزان Co2 منتشر شده به محیط زیست (ناشی از تولید انرژی ) کاهش می یابد .

با مقایسه خانه ای معمولی و خانه ای با پنجره های دو یا سه جداره  یو پی وی سی به راحتی می توان دریافت که CO2 منتشر شده در محیط زیست ناشی از گرم کردن خانه معمولی ، سالانه ۴۰۰۰ کیلوگرم بیشتر از خانه مدرن دارای پنجره های دوجداره یو پی وی سی است .

این رقم معادل CO2 نشر شده حاصل از طی مسافت ۲۷ هزار کیلومتر با اتومبیلی است که مصرف آن ۶ لیتر در هر صد کیلومتر است .

با توجه به گران شدن انرژی ، استفاده از پنجره های عایق ، مقرون به صرفه تر است . در اینجا ارزش R یا R-Value (مقاومت ماده در برابر از دست دادن حرارت است) برای محاسبه ظرفیت عایقیت اجزاء تشکیل دهنده خانه مورد بررسی قرار میگیرد .

این فاکتور بیشتر برای دیوارها و سقف ها مورد محاسبه قرار میگیرد ، لکن پنجره ها با توجه به آنکه نور را از خود عبور می دهند با فاکتور دیگری مورد سنجش قرار میگیرند .

این فاکتور همان فاکتور U یا U-Factor بوده که نشان دهنده نرخ حرارتی است که از پنجره عبور میکند . هرچه ارزش R بالاتر رود ، راندمان انرژی ماده (مقاومت ماده در برابر نفوذ یا عبور حرارت) بهتر است و هرچه فاکتور U کاهش یابد ، خواص عایقیت ماده مطلوب تر خواهد بود .

مجموعه ارزش R و فاکتور U نشان دهنده تلفات انرژی خواهند بود . در یک خانه محافظ انرژی حالتی مطلوب است که ارزش R بیشینه و فاکتور U کمینه گردد .

دست یابی به محیطی محافظ انرژی وابسته به استفاده از اجزای محافظ انرژی است که در اینجا نخستین جزئه مدنظر قرار میگیرد ، استفاده از پنجره های محافظ انرژی است .

منبع : ماهنامه دروپنجره و نما تیرماه ۱۳۹۱

This Post Has 2 Comments

  1. سهیل

    خیلی خوب بود
    ممنونم از اطلاعات مفیدی که گذاشتید

  2. armin

    salam
    kheyli khob

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.