تاثیر قیمت ارز و دلار بر روی قیمت پنجره upvc (1)

 

تأثیرات نوسانات دلار یا ارز بر روی قیمت پنجره upvc
به دلیل اینکه بخش عمده ای از متریال های موجود در پروفیل پنجره های upvc، شیشه دوجداره و یراق آلات در پنجره دوجداره upvc وارداتی است یکی از مهمترین دلایل در افزایش قیمت پنجره دوجداره upvc افزایش دلار یا ارز می باشد.
در اینجا به اختصار به بعضی از این متریال ها در قسمت های مختلف پنجره دوجداره upvc اشاره می کنیم که عموماً وارداتی هستند و بر قیمت پنجره دوجداره upvc تأثیر گذار هستند.
مواد تشکیل دهنده پروفیل upv

پودر پی وی سی یا polyvinyl choloride
پودر پی وی سی یا پلی وینیل کلراید که البته در کشور ما نیز تولید می شود ولی به علت برخی از سیاست های فروش و صادرات تولیدکنندگان پروفیل upvc مجبور به تهیه این متریال از خارج از کشور می شوند.
ضربه گیرها impactmodifier
ضربه گیرها یا مقاومت دهنده ها که باعث خواص مکانیکی در محصول و مقاومت در محصول نهایی می شود.
تثبیت کننده های حرارتی stabilizer
ثبات دهنده های حرارتی که باعث مقاومت پروفیل در برابر حرارت و اشعه های خورشید می شود.
پرکننده ها fillers
فیلرها به منظور افزایش خواص مکانیکی در پنجره upvc استفاده می شوند.
کمک کننده ها processing aids
کمک فرآیندها جهت تسهیل در ذوب و شکل مواد در پروفیل upvc استفاده می شود.
روان کننده های داخلی و خارجی internal&external lubricants

روان سازها یا lubricants جهت کمک به جریان مواد در قالب اکستروژن و همچنین جهت ایجاد سطح صیقلی و شفاف در تولید پروفیل به کار می رود.
دی اکسید تیتانیوم tio2
دی اکسید تیتانیوم یکی از گرانترین و مهمترین متریال استفاده شده در پروفیل پنجره upvc می باشد که باعث مقاومت در برابر رنگ پریدگی در اثر اشعه uv خورشید می باشد، همچنین دی اکسید تیتانیوم باعث تنظیم شفافیت رنگ پروفیل upvc می باشد.
یراق آلات پنجره دوجداره upvc
یراق آلات پنجره به عنوان نگه دارنده پروفیل های بازشو و فریم اصلی نقش بسیار مهمی را در پنجره ایجاد می کنند.
تا به حال دیده شده است تلاشهایی برای تولید یراق این نسل پنجره ها در کشور ما صورت گرفته است اما واقعیت اینجاست که این تولیدات فاقد کیفیت و استانداردهای جهانی مربوطه می باشد در نتیجه یراق آلات معتبر عمدتاً به صورت وارداتی از کشورهای خارجی تأمین می شود.
مواد استفاده شده در شیشه دوجداره
شیشه دو جداره
در شیشه دوجداره از دو لایه شیشه تک جداره استفاده می شود که عمده شیشه های مورد نیاز در کشور تولید می شوند که البته بخشی از متریال استفاده شده در آن وارداتی می باشد، اما شیشه های خاص از کشورهای خارجی به صورت وارداتی به داخل کشور ورود پیدا می کنند.
اسپیسر آلومینیومی
مابین دولایه شیشه اسپیسر آلومینیومی قرار می گیرد که عمدتاً محصول وارداتی هستندو هنوز تولید اسپیسرهای با کیفیت جهت اجرای یکپارچه در شیشه دو جداره در کشور صورت نگرفته است.
چسب اولیه یا بوتیل
چسب بوتیل بر روی دیواره های اسپیسر تزریق می شود و باعث اتصال و چسبندگی دو لایه شیشه به دیوارهای اسپیسر می شود.
چسب ۲جزئی پولی سولفاید
مهمترین متریال آب بندی در شیشه دوجداره چسب پلی سولفاید می باشد که عمدتاً از کشورهای خارجی تأمین می شود، البته دیده شده است که در کشور اقداماتی جهت تولید این چسب خاص صورت گرفته ولی در نهایت متریال تولید اینگونه چسب ها از خارج از کشور صورت می پذیرد که در نتیجه وابسته به دلار و ارز می باشد.
متریال استفاده شده درنصب پنجره ها
در نصب پنجره جدا از پیچها، از چسب های سیلیکونی و و فوم های پلی اورتان استفاده می شود که عموماً وارداتی هستند.
با توجه به مطالب گفته شده قاعدتاً متوجه شده اید که درصد بالایی از متریال و کالاهای مورد استفاده در پنجره upvc وارداتی هستند و در بحث قیمت وابسته به ارز و دلار رایج در کشور می باشد.
امید است در سال های آینده و با حمایت از تولیدکنندگان داخلی بتوان محصولات مورد نیاز را در کشور تولید کرد و باعث خودکفایی در این صنعت شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.