با توجه به افزایش هزینه های مربوط به انرژی و حامل های انرژی و لزوم استفاده از پنجره های دو جداره یو پی وی سی (UPVC) در ساختمانها ی امروزی ، جهت کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش ویا حتی جلوگیری از ورود سر و صدا و گرد و غبار و با توجه به انواع و اقسام پروفیلهای UPVC و شرکت های مختلف پنجره سازی در بازار، بر آن داشتیم تا در یادداشتی خصوصیات یک پنجره عایق یو پی وی سی (UPVC) را بیاوریم تا مصرف کنندگان عزیز انتخاب مناسبی را داشته باشند.

پنجره UPVC فولکس واگنی

نکات مهم در انتخاب پنجره یو پی وی سی مناسب

۱- نوع پروفیل یو پی وی سی (UPVC)
۲- نوع یراق آلات مصرفی
۳- نوع شیشه دو جداره مصرفی
۴- نحوه تولید و شرکت سازنده ی پنجره
۵- نصب استاندارد پنجره
حال به تفکیک و جزئیات هریک از موارد بالا می پردازیم :

۱- نوع پروفیل یو پی وی سی (UPVC) :

موارد قابل توجه در انتخاب پروفیل پنجره یو پی وی سی ( UPVC )

پروفیل  UPVC  سازگار با شرایط آب و هوایی ایران ساخته شده باشد:
پروفیل باید حتما جهت شرایط آب و هوایی همان منطقه ساخته شود. با توجه به سرد سیر یا گرمسیر بودن مناطق درصد مواد افزودنی به PVC ( مراجعه شود به مقاله ی استانداردهای پروفیل UPVC) تغییر می کند. به عنوان مثال در مناطقی که نور آفتاب بصورت قائم تابیده میشود و روزهای گرم و شبهای سردی دارد ، میزان درصد اکسید تیتانیوم و پایدار کننده های به کار رفته در UPVC نسبت به مناطق سردسیر و مناطقی که آفتاب به صورت مایل می تابد متفاوت می باشد. اکسید تیتانیوم موجود در پروفیل UPVC از تمرکز حرارت و گرما بر روی سطح پروفیل جلوگیری می نماید . درواقع رنگ سفیدو شفاف بعضی از پروفیلها ی مرغوب مربوط به همین میزان درصد اکسید نیتان میباشد . اکسید نیتان نور خورشید را منعکس میکند و مانع از جذب اشعه ی ماورای بنفش به بدنه و گوشته ی پروفیل می گردد. در مواردی که جهت کاهش قیمت پروفیل درصد اکسید نیتان ویا پایدار کننده های UPVC را کم می کنند، پروفیل دچار تغییر رنگ ( زرد میشود) و ترک خوردگی می شود. پس با تغییرات مواد اولیه که به PVC افزوده می شود تا به UPVC تبدیل گردد ، می توان قیمت تمام شده پروفیل را کاهش داد. همچنین نوع PVC مصرفی نیز بسیار مهم است، پروفیلهایی که از PVCهای ساخت کشور آلمان و یا اتریش استفاده می کنند از مرغوبیت بالاتری برخوردار هستند. مواد افزودنی به PVC اضافه می گردد و به UPVC تبدیل میشود.
پروفیلهای ترک جهت شرایط آب و هوایی ترکیه ساخته شده که نور خورشید به صورت مایل می تابد و سردسیری نیز می باشند. به همین دلیل امکان ترک خوردگی و تغییر رنگ در آنها بسیار بسیار بالا می باشد.

• پروفیل UPVC  دارای گواهی نامه ها و استانداردهای معتبر باشد:

همیشه توجه فرمایید که پروفیل انتخابی شما دارای چهار گواهینامه :
– chemson (مربوط به افزودنی های پلیمری)
– RAL ( استاندارد رال آلمان که بسیار مهم می باشد و مربوط به ضخامت دیواره های داخلی و خارجی کانالهای پروفیل می باشد)
-SKZ ( گواهینامه SKZ مربوط به آزمایشگاه رال (RAL) آلمان می باشد که پروفیل پس از انجام تستهای مختلف از نظر مواد تشکیل دهنده ، ضخامت دیواره ها ، مقاومت و… مورد آزمایش قرار میگیرد.

در صورت مورد تایید بودن این آزمایشگاه ، گواهینامه ی SKZ به شرکت پروفیل ساز داده می شود

– گواهینامه ی مرکز تحقیقات ساختمان و مصالح.
پس در نتیجه همیشه توجه داشته باشید که پروفیلی را که انتخاب می نماید حتما دارای استانداردهای فوق باشند چون در غیر این صورت هرگز انتظارات شما را از یک پنجره ی عایق با طول عمر بالا برآورده نمی سازد.

پروژه پنجره یو پی وی سی ظفر

۲. یراق آلات مصرفی در پنجره UPVC

یکی دیگر از مواردی که مصرف کنندگان و مشتریان عزیز در حین خرید یک پنجره عایق باید به آن توجه نمایند نوع یراق آلات مصرفی می باشد. یراق آلات یک پنجره شامل لولا، دستگیره و اسپانیولت می باشد. مجموعه این ست را یراق آلات پنجره می گویند که هر یک عملکرد خاص خود را دارند.
یکی از معتبرترین برندهای یراق، Roto آلمان می باشد که علامت اختصاری آن (علامت اختصاری Roto و link آن آورده شود) بر روی لولا، اسپانیولت و دستگیره حک شده است و از مرغوبترین یراق آلات موجود می باشد. در صورتی که یراق Roto را انتخاب می فرمایید دقت نمایید که لولا، اسپانیولت و دستگیره همگی Roto آلمان باشد، می توان جهت کاهش قیمت لولا را ترک، اسپانیولت را Gu و دستگیره را Roto انتخاب کرد. اما این پنجره هرگز عملکرد مناسبی نخواهد داشت و تنها این کار جهت کاهش قیمت صورت می پذیرد. پس دقت فرمایید که علامت اختصاری Roto بر روی لولا، اسپانیولت و دستگیره حک شده باشد.
بعد از یراق آلات آلمانی که بهترین آن Roto می باشد می توان از یراق آلات ترک نیز استفاده کرد. در صورت انتخاب یراق ترک حتماً دقت فرمایید که از یراق آلات ترک معتبر مانند vhs، vorne و accado استفاده نمایید و هرگز از یراق آلات متفرقه ترک و یا چین استفاده ننمایید.
می شود در یک پنجره از یراق آلات متفرقه و نامرغوب استفاده کرد و قیمت را کاهش داد اما هرگز آن یراق عملکرد خوبی را در پنجره شما نخواهد داشت چون یراق علاوه بر نقش باز و بسته کردن بازشوها نقش مهمی را در عایق کردن پنجره ایفا می نماید به طوری که اگر یراق در حین بسته شدن پنجره چفت و محکم پنجره را قفل ننماید از کناره های بازشوها سوز و سرما و گرد و خاک عبور خواهد کرد.
جهت اطلاعات بیشتر از انواع یراق آلات و مدل بازشوها می توانید به بخش (انواع بازشوها) مراجعه نمایید.

۳. نوع شیشه دوجداره مصرفی در پنجره UPVC

بعد از انتخاب پروفیل و یراق مناسب، آیتم دیگری که مصرف کنندگان عزیز باید به آن توجه بیشتری داشته باشند نوع شیشه دوجداره می باشد. با توجه به اینکه ۷۰ %از پنجره شما شیشه می باشد و شما یک پروفیل کاملاً عایق و یراق آلات خوب را انتخاب کرده اید، پس در انتخاب شیشه نیز دقت فراوانی را باید به انجام برسانید تا پنجره شما ۱۰۰% عایق شود.
سعی کنید شیشه ای را انتخاب نمایید که گواهینامه مرکز تحقیقات ساختمان و استاندارد ملی را داشته باشد و از خرید شیشه های دوجداره ای که در کارگاهها و به صورت دستی تولید می گردند به شدت خودداری فرمایید چون هرگز انتظارات شما را از نظر عایق بودن برآورده نخواهد کرد. جهت تست گاز شیشه می توانید از یک آزمایش ساده استفاده نمایید. شیشه ای که در آن به صورت استاندارد گاز آرگون تزریق شده باشد اختلاف دمای شیشه از داخل محیط و خارج محیط بسیار زیاد می باشد یعنی وقتی در زمستان از داخل منزل به شیشه دست می کشید، شیشه گرم و سمت خارج شیشه سرد می باشد.
همچنین گاز آرگون علاوه بر جلوگیری از انتقال انرژی حرارتی باعث کاهش سرعت صوت نیز می گردد و از انتقال آلودگی های صوتی در مناطق پر تردد و شلوغ جلوگیری می نماید. با انتخاب مناسب نوع شیشه می توان میزان آلودگی های صوتی را از ۳۰% تا ۷۰% کاهش داد. جهت اطلاعات فنی بیشتر به قسمت (شیشه دوجداره) مراجعه فرمایید.

پنجره یو پی وی سی

۴. تحوه تولید و ساخت شرکت سازنده پنجره

کارخانجات پنجره سازی پروفیلهای UPVC را به صورت خام و شاخه های ۶ متری از تولیدکنندگان پروفیل خریداری می نمایند و عملیات برش، نصب یراق، جوش، انداختن گالوانیزه و لاستیک آب بندی همگی در کارخانجات پنجره سازی صورت می پذیرد. پس این کارخانجات نقش بسیار مهمی را در تولید نهایی دارند.
گالوانیزه مصرفی حتماً باید داخل پروفیل UPVC دور تا دور به ضخامت ۱.۵ میلی متر چرخیده باشد.
لاستیک آب بندی حتماً باید از EPDM باشد در غیر اینصورت در فصول گرم و سرد بر اثر شدت گرما و سرما خشک و تکه تکه شده و دیگر عملکرد آب بندی و هوابندی خود را نداشته و وقتی که پنجره شما در حالت بسته می باشد سوز و سرما و گرد و خاک از بین آن عبور می کند.
نوع کانکتورها حتماً باید از جنس مرغوب استفاده شود چون وزن اجزاء پنجره بر روی آنها سوار است و باید استحکام لازم را داشته باشد.
نوع ماشین آلات مونتاژ پنجره، ماشین آلات برش، ماشین آلات جوش و استادکاری که با آنها کار می کند نیز همگی نقش بسیار مهمی را در تولید محصول نهایی دارند.
پیشنهاد می گردد از پنجره سازانی خرید نمایید که نماینده پروفیل های معتبر باشند به عنوان مثال شرکت تولیدکننده پروفیل ویستابست vista best یک سری استانداردهایی را جهت ساخت پنجره UPVC تعریف کرده است که در صورتیکه تولید کننده ای این استانداردها را رعایت نکند، از آن سلب نمایندگی می شود و هیچگونه ضمانتی را در برابر پروفیل خود نمی کند چون پنجره به صورت غیر استاندارد تولید شده است و با توجه به اینکه پروفیل ویستابست می باشد و یراق Roto اما چون به صورت غیر استاندارد تولید شده است هرگز انتظارات شما را از نظر عایق بودن، با دوام بودن و طول عمر بالا برآورده نخواهد کرد.
پس همواره انتخاب مصالح خوب مهم نیست، بلکه مصالح خوب باید در اختیار تولیدکننده خوب قرار گیرد تا محصول نهایی، محصولی کاملاً عایق و بادوام و با طول عمر بالا باشد.
می توان جهت کاهش قیمت پنجره از لاستیک EPDM استفاده نکرد و یا گالوانیزه نازک استفاده شود و یا اصلاً استفاده نشود، اما هرگز این کار در منشور اخلاقی و فنی شرکت فاراد پنجره نمی باشد.
جهت اطلاعات بیشتر می توانید به یادداشت ˝ برخی استانداردهای ساخت پنجره UPVC ˝ مراجعه فرمایید.

پنجره یو پی وی سی حافظ طبیعت

۵. نصب استاندارد پنجره:

پس از اینکه محصول نهایی که یک محصول کاملا عایق میباشد تولید گردید، تنها بخش باقیمانده که بسیار مهم می باشد، نصب آن است.
نصب باید مطابق با استاندارد رال آلمان صورت پذیرد به طوری که از طرفین بالا و پایین پنجره ۴ میلی متر بادخور در نظر گرفته شود که با تزریق فوم پلی ارتان تمام درزه و شیار های پشت پروفیل پر گردد و هیچ گونه منفذی جهت عبور گرد و غبار باقی نماند. فوم پلی ارتان در حین تزریق با هوا ترکیب شده و ازدیاد حجم پیدا می کند و در نتیجه تمام شیارهای پشت پروفیل را میپوشاند. پس از تزریق فوم، پنجره از داخل و خارج باید توسط چسب سیلیکن ماستیک آب بندی شود. نوع چسب مصرفی و نوع فوم پلی ارتان نیز بسیار مهم می باشد .
پیچ های استفاده شده باید از نوع بولتکس ۱۰cm باشد تا کاملا به داخل فریم آهنی وارد شود.

اگر پنجره ها کاملا fit  و دقیق ساخته شود و هیچ گونه بادخوری جهت آنها در نظر گرفته نشود، دیگر نمی توان فوم پلی ارتان تزریق کرد و پنجره نصب شده هرگز آب بند و هوابند نخواهد شد و گرد و خاک و سوز و سرما از محل اتصال پنجره و دیوار عبور خواهد کرد.

در آخر امید است با توجه به نکات مطرح شده ، توانسته باشیم مصرف کنندگان عزیز را در راستای انتخاب یک پنجره ی عایق و سبز راهنمایی کرده تا علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی و هزینه های مربوطه کمکی در جهت حفظ محیت زیست و کاهش سوختهای فسیلی کرده باشیم.

فاراد پنجره

This Post Has 5 Comments

 1. محسن

  ممنون از مطلب مفیدتون

 2. Ehsan

  Good

 3. بابک

  با سلام،

  مطالب بسیار کاربردی و مفید.
  من شخصا بسیار راضی هستم در استفاده از این نوع پنجره.
  ممنون

 4. ناصر

  سلام.پنجره دوجداره را سفارش و نصب شد.می خواستم بدانم ایا ازماش ساده ای سراغ دارید که بتوان از عایق بودن پنجره اطمینان حاصل کرد.مثلا بتوان درز های ریز در کنار شیشه را پیدا کرد.لطفا به ایمیل بفرستید.
  با تشکر فراوان از جناب مهندس
  jenetik206@gmail.com

 5. ناشناس

  استفاده گالوانیزه در پنجره های بدون بازشو وثابت الزامی نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.